Policajný prezident Peter Kovařík protiprávne zastavil akciu, počas ktorej sa zásahová jednotka snažila zadržať dvoch zločincov. Vďaka tomu sa im podarilo polícii uniknúť.
Kovařík sa tým dopustil trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Píše sa to v uznesení obvinenia policajného prezidenta, ktoré je podpísané prokurátorom bratislavskej krajskej prokuratúry Jurajom Chylom. Z obvinenia vyplýva, že akciu mal Kovařík zastaviť vedome, aby pomohol uniknúť obvineným.
Policajný prezident sa však nebráni ani tak proti obsahu, ako po formálno-právnej stránke, keď vyzýva prokuratúru, aby začala trestné stíhanie pre uniknutie dokumentu o vznesení mu obvinenia na verejnosť. Tvrdí, že ide o snahu diskreditovať ho.
Kovařík poukázal na to, že uznesenie nikomu neodovzdal, nekopíroval a nezverejnil. Vyzýva príslušné orgány prokuratúry, aby dali z úradnej povinnosti pokyn na začatie trestného stíhania vo veci pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Treba mu asi pripomenúť, že keď unikali uznesenia z polície, vtedy nepodával trestné oznámenia na svojich podriadených a tiež ich asi „neodovzdali, nekopírovali a nezverejňovali obvinení.“
Pritom taktiež platí, že keď je rozhodnutie súdu verejná listina, tak je aj rozhodnutie prokurátora verejná listina a jej zverejnenie nie je trestný čin. Ide nesporne iba o realizáciu ústavného práva na prístup k informáciám čl. 26 Ústavy a čl. 10 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd .
Navyše Peter Kovařík sám zverejnil svoje osobné údaje na:
https://www.minv.sk/?prezident_policajneho_zboru_Kovarik
Už pred troma týždňami, keď k zmareniu policajnej akcie Kovaříkom došlo, som vo videu hovoril, že krajský prokurátor Remeta, resp. generálny prokurátor Žilinka, mali okamžite dať návrh na vzatie Kovaříka do kolúznej väzby, pretože zotrvávaním na čele policajného zboru, môže aktívne brániť vyšetrovaniu a objasňovaniu svojej trestnej činnosti a v tomto smere aj ovplyvňovať svojich podriadených.
Na porovnanie, v kolúznej väzbe je aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, pritom v čase keď mu bolo vznesené obvinenie, už nebol vo funkcii a mal tak omnoho menšie možnosti ovplyvňovať svojich podriadených ako Kovařík, ktorý stále stojí na čele policajného zboru.
Ide o selektívny prístup v rámci trestného procesu na Slovensku?
SÚDr. Ščefan je - samo-prezident bez úradu ... ...
Zaspievaj si , ,,Sadiky .badiky ,kliky bé ... ...
Prezident zo starého HARABIŇAKA nedá a nedá... ...
Nazdár Ninočka! Zdar! Zdar! Zdar! ,-)) ...
Na Tvojich vtipoch sa veľa nasmejem, chýbal by... ...
Celá debata | RSS tejto debaty