Založ si blog

Patria poslanci, ktorí hlasovali za porušovanie zákona do parlamentu, alebo do „iného zariadenia“?

Patria poslanci, ktorí hlasovali za porušovanie zákona do parlamentu, alebo do „iného zariadenia“?

Parlament doteraz v tajnej voľbe navolil štrnásť adeptov na post sudcov ústavného súdu a ďalších štyroch navolil vo verejnej voľbe, lebo na základe požiadavky strany Most Híd sa parlament uzniesol, že bude postupovať nezákonne. Zákon totiž hovorí, že  aj opakovaná voľba je tajná. Nie je preto možné, aby poslanci vôbec diskutovali o tom či budeme alebo nebudeme dodržiavať zákon. Preto ani výsledok takejto činnosti parlamentu nemá byť podkladom na menovanie sudcov ústavného súdu, pretože tajná voľba nie je v zákone len tak. 

Ona musí byť tajná, lebo keď adept vie, kto o ňom ako hlasoval, tak to môže viesť k znefunkčňovaniu  ústavného súdu. Lebo pri akýchkoľvek poslaneckých návrhoch na ústavný súd, by mohli byť sudcovia vylučovaní pre zaujatosť, lebo rozhodujú vo vzťahu k návrhu, ktorý predložil poslanec, ktorý hlasoval proti nemu, resp. v jeho prospech. Práve pre toto je voľba tajná, aby to nevedeli. Navyše tu teraz máme dve kategórie adeptov. Tých, ktorých zvolili v tajnej voľbe a tých, ktorých zvolili vo verejnom hlasovaní a ktorých zaujatosť, ako som už povedal, môžu v budúcnosti namietať všetci predkladatelia poslaneckých návrhov na ústavný súd, ktorí za nich vo verejnej voľbe nehlasovali.

No v prvom rade nie je možné, aby poslanci hlasovali o tom, či budeme, alebo nebudeme dodržiavať zákon. 

Oni totiž nehlasovali o tom či bude voľba verejná, lebo tá musí byť zo zákona tajná, oni hlasovali o tom, či budeme, alebo nebudeme dodržiavať zákon. 

Keď už chceli , tak mali zmeniť právnu úpravu o voľbe sudcov ústavného súdu, aby sa stala voľba verejnou a nie verejným hlasovaním za adeptov na sudcov ignorovať zákon.

Táto nezákonnosť sa potom prenesie aj na nižšie úrovne. Sudcovia si povedia, načo rozhodovať podľa zákona, keď ani náš zákonodarný zbor to nerobí? Policajti prestanú pokutovať porušovanie zákona a podnikatelia sa zhodnú že načo platiť dane, veď ani poslanci nedodržujú zákon? A takto si krok po kroku zlikvidujeme štát.

A ešte jedna zaujímavosť právnej schizofrénie v podaní predsedu SaS Sulíka. Práve v tom čase totiž vrcholil snem SaS, ktorý v tajnej voľbe volil predsedu strany. Sulík k svojmu zvoleniu povedal, že si už nič demokratickejšieho nevie predstaviť, ako byť zvolený v tajnej voľbe.  No v prípade voľby ústavných sudcov  už tvrdil v parlamente presný opak. 

Ďalšou perlou bolo, keď sa zástupca prezidentskej kancelárie, ktorý mal na vypočutí posudzovať odbornosť adeptov na ústavný súd pýtal, aký majú názor na to, že si niektorí politici blokujú ľudí a vymazávajú komentáre na svojom facebooku. Podľa Čaputovej „právneho poradcu“ Kubinu je zrejme toto najväčší problém ústavnej praxe na Slovensku, pretože sa na to pýtal každého jedného kandidáta na ústavného sudcu.

Mám vážnu obavu o osud našej vlasti, ak moc v nej budú mať v rukách politici s takýmto pohľadom na právny štát a je jedno či už z radov koalície, alebo opozície.

5G siete sú hazardom našej vládnej garnitúry so zdravím obyvateľov

25.01.2020

5G siete sú hazardom našej vládnej garnitúry so zdravím obyvateľov. Odborníci hovoria o poškodení DNK, rakovine, spálení tkanív kože a očí, o srdcových problémoch. Slováci a Slovenky, viac »

Prípad Trnka: papalášske zneužívanie práva, Ficove klamstvá a Čaputovej neznalosť kompetencií v úrade prezidenta.

20.01.2020

Prípad Trnka: papalášske zneužívanie práva, Ficove klamstvá a Čaputovej neznalosť kompetencií v úrade prezidenta. Nevzatie Trnku do väzby preto, lebo jeho skutok sa podľa prokuratúry údajne viac »

Dá si Čaputová urobiť psychoanalýzu, či môže byť na čele štátu?

18.01.2020

Dá si Čaputová urobiť psychoanalýzu, či môže byť na čele štátu? Lebo ako excelentná právnička, si chce dať urobiť právnu analýzu, či môže vypovedať Istanbulský dohovor. Strana Vlasť viac »

Rakety / Izrael /

Americkú ambasádu v irackom Bagdade zasiahli rakety

26.01.2020 22:30

S odvolaním sa na zdroj z prostredia irackých bezpečnostných síl o tom informovala agentúra AFP.

Auschwitz-Birkenau / holokaust / vyhladzovací tábor / Židia /

Holandský premiér sa ospravedlnil za vojnovú perzekúciu židov

26.01.2020 21:01

Mark Rutte sa takto vyjadril v prejave, ktorý predniesol na spomienkovom podujatí na obete holokaustu v Amsterdame.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Babiš na Hrad? Čo si o tom myslí český premiér?

26.01.2020 20:20

„Chcem Českú republiku posunúť na špičku Európy. Máme jasné výsledky, a preto nám ľudia veria," povedal český premiér v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.

Nemecko, vojak, vojaci, armáda

Viac ako 500 vojakov Bundeswehru podozrievajú z pravicového extrémizmu

26.01.2020 19:43

Zhruba dve desiatky takýchto prípadov sa pritom vyšetrujú i v najelitnejšej jednotke Bundeswehru: v špeciálnom komande KSK (Kommando Spezialkräfte).