Založ si blog

Ústavný súd na čele s Fiačanom pracuje sám na svojom zničení. Smutné konštatovanie pri výročí ústavy.

Ústavný súd na čele s Fiačanom pracuje sám na svojom zničení.Smutné konštatovanie pri výročí ústavy.

Posledné dni sú pre náš národ naplnené niekoľkými významnými historickými udalosťami. Medzi ne nesporne patrí výročie prijatia Ústavy Slovenskej republiky. Ústava je základný zákon štátu. Nie nadarmo sa hovorí, že je to základná zmluva medzi občanmi a štátom. Od nej sa odvíjajú ostatné zákony, ktorými sa má štát a jeho orgány riadiť pri spravovaní spoločnosti. Ústava obsahuje všetky naše práva a slobody. Preto je dôležité, aby sme vedeli, že jej uplatňovanie sa nás a našich životov bytostne dotýka. Ústavu prijala Slovenská národná rada 1. septembra v roku 1992. Nájdeme ju v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, kde bola uverejnená pod číslom 460/1992 Zb. Toľko k jej prijatiu.

Na to, aby sme sa o ústavu mohli oprieť a domáhať sa svojich práv, ústava musí byť čo najstabilnejšia. Štát má predpísané, že musí konať len na základe ústavy a v medziach a spôsobom, ktorý stanovuje zákon. Ak ale nebudeme ústavu rešpektovať a ak dopustíme, aby bola narúšaná aj návrhmi na jej zmenu, často so zlým úmyslom proti občanom a našej suverenite, riskujeme. Riskujeme, že postupne určite stratímemnohé občianske práva a slobody. A možno i viac. Nikto a nič ich nebude naďalej garantovať.

Výklad uplatňovania ústavy robí Ústavný súd SR. Ten musí v prvom rade dbať na jej dodržiavanie. A tu je kameň úrazu. Ústavný súd sám následkom politického ovplyvňovania podľahol, či už dobrovoľne alebo nie, tlakom na nezodpovedné, protištátne kroky viacerých štátnych inštitúcií. Dospeli sme tak do stavu, že ústavný súd zrušil právne nezrušiteľné amnestie, prezident republiky bez zaváhania porušil viackrát ústavu, na ktorú prisahal. Rovnako tak predseda vlády, či minister zahraničných vecí ignorovali ústavou stanovené právne dôsledky podania demisie člena vlády a nedávno ústavný súd sám opäť nedodržal ústavu svojim postupom pri potvrdzovaní voľby novej prezidentky.Naši politici zvolili nových sudcov ústavného súdu, ktorí v niektorých prípadoch dokonca sami v minulosti zákon porušovali. Tieto fakty sú reálne a spoločnosť ich vidí. Ústavný súd týmto spôsobom pracuje sám na svojom zničení. Stáva sa nedôveryhodným a tak žiaľ orgánom, na ktorý sa nemožno odvolať a veriť, že rozhodne spravodlivo a v súlade s právom.

Návrat k riadnemu výkonu ústavnosti je nevyhnutný. Ak máme podlomený náš ústavný súd, hrozí strata postavenia ústavy ako základného zákona štátu. So stratou základného zákona štátu sa automaticky stráca rešpekt k ostatným zákonom. A situácia je vážna. Sú štátne orgány, ktoré už dnes vôbec nerešpektujú napríklad rozhodnutia súdov, ktoré sú pre ne záväzné. Nesmieme pokračovať v tejto deštrukcii. Musíme vplývať na našich politikov, aby sa veci napravili kým je čas, aby sme odolali snahám o ďalšiu likvidáciu obsahu našej ústavy.

Suverenita Slovenskej republiky, ochrana národa, rodiny, ľudí, kultúry a morálky a riadne fungovanie právneho štátu je v našom spoločnom záujme. Naše prírodné bohatstvo, úrodná zem, voda a kultúrne pamiatky sú našim spoločným bohatstvom. Pripomeňme si preto, že naša ústava si zaslúži, aby sme ju chránili. My si zaslúžime, aby štát tento základný zákon spoločnosti bezvýhradne rešpektoval. Jánošík mal podľa povesti silu v opasku, tá naša je však skutočne ukrytá v stabilite a obsahu našej ústavy.

Štefan Harabin

Totálne zlyhanie Európskej komisie v prípade vírusu Covid-19.

18.05.2020

Hodnotenie konania EK v otázke koronavírusu by sa žiaľ dalo zjednodušene zhrnúť do jedinej nelichotivej vety. Konala neskoro a dosiaľ neurobila nič naozaj efektívne. Napriek tomu považujem za potrebné podrobnejšie upozorniť na niekoľko aspektov tohto problému. Po prvé, už v minulom roku hovoril skúsený americký politik Henry Kissinger poznajúci globálne politické [...]

Ťažká schizofrénia Matoviča, Sulíka a Kollára v priamom prenose.

09.05.2020

Keď pred parlamentnými voľbami som ako sudca Najvyššieho súdu ohlásil, že budem kandidovať do parlamentu ako líder strany Vlasť, parlament takmer jednohlasne prijal zákon s názvom lex Harabin. Tento zákon prijatý kvôli jednej osobe ustanovoval, že sudca ktorý bude kandidovať do parlamentu automaticky stratí mandát sudcu. Dôvod mal byť ten, aby sa nepolitizovala justícia. [...]

Bude zlodej Lipšic na čele prokuratúry? Vo výkone podmienečného trestu odňatia slobody bude kryť trestnú činnosť tých, ktorí mu zabezpečili podmienku a zniesli zo sveta jeho majetkovú tresnú činnosť?

05.05.2020

Jedným z kandidátov na generálneho prokurátora je Daniel Lipšic. Jeho kandidatúru podporujú v zásade všetci koaliční partneri. Dokonca by kvôli nemu zmenili zákon, aby z neprokurátora sa mohol stať rovno generálnym prokurátorom. Liberálny tábor ktorý doteraz hovoril o odpolitizovaní justície, teraz navrhuje politika do tejto funkcie, ignorujúc skutočnosť, že Lipšic je [...]

pocasie-3-6-2020

Teploty sa môžu vyšplhať poriadne vysoko

02.06.2020 21:50

Počasie síce bude stále premenlivé, so zrážkami a búrkami, ale teplota na niektorých miestach Slovenska vás môže prekvapiť.

Vladimir Putin

Šamanovi, ktorý chcel vyhnať z Putina démona, nariadil súd psychiatrickú liečbu

02.06.2020 20:12

Viacerí ochrancovia ľudských práv v súvislosti s touto kauzou varovali pred návratom k praxi z čias Sovietskeho zväzu, keď komunistický režim zatváral svojich odporcov do psychiatrických liečební.

Poľsko, vlajka, zástava, výročie ústavy

Poľská veľvyslankyňa v Prahe mala šikanovať svojich podriadených

02.06.2020 18:23

Osobitná komisia poľského ministerstva zahraničia oznámila, že interné vyšetrovanie skončilo potvrdením mobbingu a diskriminácie pracovníkov ambasády.

Rakúsko Hitler dom redizajn stanica policajná

Z rodného domu Adolfa Hitlera bude policajná stanica

02.06.2020 17:51

Renovácia stavby by mala byť dokončená do konca roka 2022, pričom stáť bude približne päť miliónov eur.