Založ si blog

Otvorený list premiérovi Pellegrinimu

Bratislava, 20. december 2018

Vážený pán

Ing. Peter Pellegrini

predseda vlády SR

Námestie slobody 1

813 70 Bratislava

 

Vážený pán predseda vlády,

 

dovoľte mi v súvislosti s hlasovaním vo Valnom zhromaždení OSN ku Globálnemu paktu o riadenej migrácii vyjadriť svoj zásadný nesúhlas a rozhorčenie ako právnika so záujmom o kandidatúru na post prezidenta Slovenskej republiky s postupom slovenskej delegácie.

 

Delegácia Slovenskej republiky, ktorá bola prítomná na hlasovaní na Valnom zhromaždení OSN 19. decembra 2018 podľa verejne dostupných informácií sa zdržala hlasovania k prijatiu Globálneho paktu o riadenej migrácii. Pritom vláda Slovenskej republiky vo svojom uznesení z 5. decembra 2018 vyslovila nesúhlasné stanovisko k tomuto Paktu. Ako je možné, že si po takomto jasnom uznesení vlády minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dovolil konať svojvoľne a uložil delegácii SR v OSN sa hlasovania iba zdržať? Zdržanie sa hlasovania je vyjadrením neutrálnej pozície a nie nesúhlasu. Nemožno to vysvetľovať akoby sme Pakt nepodporili. Mali sme s ním nesúhlasiť, odmietnuť ho.To sa robí tak, že sa hlasuje proti jeho prijatiu. Sú to elementárne zásady prejavu vôle. Rovnako tak veľvyslanec Slovenskej republiky pri OSN v New Yorku Michal Mlynár bol povinný rešpektovať rozhodnutie vlády, teda Globálny pakt o riadenej migrácii odmietnuť. Ak aj dostal pokyn od ministra Lajčáka alebo kohokoľvek iného z MZV SR v tejto súvislosti nehlasovať, mal takýto pokyn odmietnuť a konať v súlade s rozhodnutím vlády.Veľvyslanec neslúži ministrovi zahraničných vecí, ale je predstaviteľom štátu v zahraničí. Musí konať tak, ako rozhodol štát, teda v tomto prípade parlament a vláda.

Dovoľujem si Vás požiadať o prešetrenie situácie a vyvodenie osobnej zodpovednosti voči ministrovi a úradníkom, ktorí nerešpektovali uvedené rozhodnutie vlády Slovenskej republiky.

 

Týmto činom vláda zároveň oslabuje pozíciu a trhá jednotu krajín V4 v koordinácii postojov proti násilnej masovej ilegálnej migrácii a na ochranu suverenity a bezpečnosti svojich občanov. To nepovažujem za potvrdenie Vami verejne deklarovanej partnerskej spolupráce v rámci tejto významnej organizácie.

Je nepochopiteľné, že vláda po odmietnutí Paktu o riadenej migrácii sa rozhodla naopak prijať rovnako nebezpečný Globálny pakt o utečencoch, nakoľko boli oba vypracované s rovnakým cieľom podpory trvalého presídľovania migrantov a utečencov do tretích krajín, najmä do Európy. Rozhodnutia vlády sú nekonzistentné. Výsledok je taký, že pri Pakte o migrácii sme nehlasovali a Pakt o utečencoch sme prijali. Inými slovami vláda vôbec nie je proti týmto dokumentom OSN. Slová a skutky sa úplne rozchádzajú, čo nie je iba nedôslednosť. Považujem to za podvod voči občanom Slovenska. Vaše vyhlásenia a ubezpečovanie verejnosti, že sa nemajú čoho báť, že Pakt o migrantoch sme odmietli a nikoho si bez našej vôle nenecháme na Slovensko dotlačiť, stratili obsah, sú prázdne.Myslím si, že bude potrebné sa vrátiť k istotám pre ľudí. Dovoľujem si zdôrazniť, že žiadna medzinárodná organizácia nemôže diktovať alebo akokoľvek tlačiť na suverénne štáty v otázkach, ktoré patria do ich výlučnej kompetencie. Tlak, ktorý po takomto prístupe vlády s novou silou nastane zo strany politikov EÚ pocítime všetci. Vláda tak v zásadných otázkach ako je ochrana bezpečnosti vlastných občanov úplne zlyháva. Skôr, či neskôr úplne stratí dôveru ľudí.

Vážený pán predseda vlády,

podľa Vašich vyjadrení by ste privítali ak by sa o otázke Paktu o migrantoch už prestalo hovoriť. Dovoľte mi vysloviť názor, že ste to práve Vy a minister Lajčák, kto opätovne svojimi činmi, protiústavným vrátením demisie ministra Lajčáka, nedôstojným verejným prosením ministra o zotrvanie vo vláde, odsúhlasením Paktu o utečencoch, či nehlasovaním o Pakte o riadenej migrácii vracia túto otázku do centra pozornosti slovenskej verejnosti. Naďalej tak vláda ľudí traumatizuje a drží v strachu a neistote.

Dovoľujem si Vás požiadať o rázne zamedzenie ďalšieho nerešpektovania a dehonestovania najvyšších orgánov štátu a Ústavy Slovenskej republiky. Nie je mi ľahostajný osud Slovenska a bezpečnosť našich občanov. Je to mimoriadne vážna otázka, ktorá by nemala unikať Vašej pozornosti.

 

Prílohy:

UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 552 z 5. decembra 2018

Video z 15. decembra 2018https://www.youtube.com/?hl=sk&gl=SK

https://www.hlavnespravy.sk/valne-zhromazdenie-osn-schvalilo-globalny-migracny-pakt/1615630

úctou

Štefan Harabin

predseda senátu

Trestnoprávne kolégium

 

tel.: +421 2 323 04 317

e-mail: stefan.harabin@nsud.sk

Župné námestie 13

814 90 Bratislava

web: www.nsud.sk

 

Na vedomie:

 

Členovia vlády SR

Ing. Peter Kažimír

podpredseda vlády a minister financií SR

 

Ing. Gabriela Matečná

podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

 

Ing. László Sólymos

podpredseda vlády a minister životného prostredia SR

 

MUDr. Richard Raši, PhD. MPH

podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu

 

JUDr. Miroslav Lajčák

minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

 

Ing. Peter Gajdoš

minister obrany SR

 

Ing. Denisa Saková, PhD.

ministerka vnútra SR

 

Ing. Peter Žiga, PhD.

minister hospodárstva SR

 

PaedDr. Árpád Érsek

minister dopravy a výstavby SR

 

Mgr. Gábor Gál

minister spravodlivosti SR

 

JUDr. Ján Richter

minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR

 

JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD

ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR

 

Ľubica Laššáková

ministerka kultúry SR

 

doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD.

ministerka zdravotníctva SR

 

Vážený pán

Ing. Andrej Danko

Predseda Národnej rady SR a predseda

Slovenskej národnej strany

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Vážený pán

JUDr. Robert Fico

Predseda strany SMER-SD

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Vážený pán

Ing. Béla Bugár

Predseda Strany Most – Híd

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Vážený pán

Ing. Richard Sulík

Predseda strany Sloboda a Solidarita

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Vážený pán

Ing Igor Matovič

Predseda strany

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Vážený pán

Ing. Mgr. Marian Kotleba

predseda Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Vážený pán Mgr. Boris Kollár

predseda hnutia

Sme rodina – Boris Kollár

Národná rada Slovenskej republiky

Námestie Alexandra Dubčeka 1

812 80 Bratislava 1

 

Nezaradení poslanci NR SR

 

doc. PhDr. Alena Bašistová, PhD.

doc. Ing. Miroslav Beblavý, PhD.

Mgr. art. Viera Dubačová

Holúbek, Rastislav

Janckulík, Igor

Kolesár, Juraj

Mgr. Marek Maďarič

JUDr. Katarína Macháčková

Marček, Peter

RNDr. Jozef Mihál

Mgr. Simona Petrík

Mgr. Martin Poliačik

Ing. Zsolt Simon

Mgr. PaedDr. Martina Šimkovičová

Mgr. Richard Vašečka

Mgr. Oto Žarnay

doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD.

 

Nezákonne zavretí do karantény nemusia za ňu platiť, ale majú nesporný nárok na náhradu škody okrem iného i za izoláciu 3333 EUR za 4, resp. 1666 za 2 týždne.

23.09.2020

Viete si predstaviť situáciu, že vrah znásilni a zavraždí rodičom dcéru a potom ich drzo vyzve, aby mu za jeho láskavosť zaplatili? Detailne o tom hovorím vo videu, link ktorého pripájam: https://www.youtube.com/watch?v=X3HKxv9S5VU&feature=youtu.be

Výzva poškodeným, ktorým boli uložené pokuty policajtom za nenosenie rúšok: „Neplaťte ich žiadajte doručiť rozhodnutie o uložení pokuty písomne a okamžite podajte trestné oznámenia na autora uloženej pokuty za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. “

20.09.2020

To čo som tvrdil v nepriestrelnej analýze viažucej sa na právnu nulitu všetkých Mikasových opatrení, okrem iného i toho v určení nezákonnej povinnosti nosiť rúška pre nenakazených ľudí (video zo 7. septembra 2020 https://www.youtube.com/watch?v=JJZ5fwFP_uM&t=59s) a tiež to, že tí ktorí dostanú pokutu ju nemusia zaplatiť, lebo by bola uložená bez právneho základu sa [...]

Je, alebo nie je aj Fico riadený ambasádou USA?

18.09.2020

Fico len nedávno hlasoval v parlamente za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice. Uvádzam v tejto spojitosti na ilustráciu ďalšie nesporné Ficove zrádzania záujmov Slovenska v praxi: https://www.infovojna.sk/article/parlament-odsuhlasil-pritomnost-americkych-vojakov-na-slovensku-za-hlasovali-aj-poslanci-ficovho-smeru-sd-a-pellegriniho-hlasu-sd

test, koronavírus, Washington

Vírus má rekordných 552 Slovákov, Matovič berie boj do vlastných rúk

26.09.2020 10:14, aktualizované: 11:41

Na Slovensku v piatok pribudlo 552 infikovaných koronavírusom. Laboratóriá otestovali 6 483 vzoriek. Na COVID-19 zomrela 67-ročná žena.

richard raši

Raši: Matovičovi sa pandémia vymyká z rúk

26.09.2020 09:17

Premiér Igor Matovič je a bude zodpovedný za všetky škody, ktoré druhá vlna pandémie prinesie, uviedol opozičný poslanec Richard Raši.

Richnava, škola

Richnava sa konečne dočká školy. Hoci kontajnerovej

26.09.2020 08:27

Výstavba štátnej kontajnerovej školy v Richnave v okrese Gelnica sa po takmer štyroch mesiacoch rokovaní a príprav konečne začala.

kilamtický protest, Portugalsko, koronavírus

ONLINE: WHO varuje pred obeťami, Babiš ju sfúkol za zmätky

26.09.2020 07:00, aktualizované: 09:32

Počet mŕtvych s koronavírusom sa blíži k jednému miliónu, Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred ďalším. Český premiér organizáciu kritizoval.