Čižnár by mal vedieť svoju Vlasť obhájiť, nie ju nechať verejne fackovať

14. novembra 2019, stefanharabin, Nezaradené

Čižnár by mal vedieť svoju Vlasť obhájiť, nie ju nechať verejne  fackovať

Taliansky protimafiánsky prokurátor Federico Cafiero de Raho vystúpil na konferencii, ktorú organizovala trnavská župa v spolupráci s Talianskym veľvyslanectvom na podnet rodín Kuciakovcov a Kušnírovcov. Federico Cafiero de Raho ocenil prácu vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a spochybnil rozhodnutie policajného prezidenta Lučanského tento vyšetrovací tím rozpustiť. Na konferencii vystúpili aj advokáti rodín zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica a Daniel Lipšic. S talianskym prokurátorom sa stretol aj Jaromir Čižnár. Čižnár sa s de Rahom zhodli na tom, že táto prvá návšteva je dobrým základom pre budúcu bližšiu spoluprácu v konkrétnych trestných veciach.

Generálny prokurátor ako reprezentant Slovenskej republiky sa v prvom rade mal rázne ohradiť  proti jej znevažovaniu. Viete si predstaviť, že by nejaký prokurátor z Veľkého Krtíša išiel do Neapola na konferenciu a spochybňoval tam policajného prezidenta Talianskej republiky? Ozvať sa mal aj Lajčák a predvolať si veľvyslanca Talianska a opýtať sa, ako to, že sa tu zúčastňuje konferencie, ktorá spochybňuje suverenitu štátu.

Ak nechceme byť v zahraničí považovaní za nesvojprávny štát, tak svoje vnútorné záležitosti si musíme vyriešiť doma. Veď keď Lučanský zrušil vyšetrovací tím  neoprávnene, resp. neopodatatnene tak ho mal do pozoru postaviť generálny prokurátor Čižnár a zrušiť také rozhodnutie. A keď to neurobil, a podľa neho k nezákonnosti nedošlo, tak si to mal obhájiť a nie čušať ako voš pod chrastou. Mal jednoducho nekompromisne stáť za tým, že rozhodnutie bolo zákonné a on si napr. nedovolí kritizovať Taliansko za to, že zrejme zrušilo vyšetrovací tím po ukončení vyšetrovania vraždy sudcu Falconeho.

Niečo podobné sa stalo aj mne za môjho ministrovania, keď prezident Eurojustu Kennedy, bývalý generálny prokurátor Veľkej Británie  sa snažil spochybňovať moje rozhodnutie v pozícii ministra spravodlivosti o odvolaní Paludu z postu člena Eurojustu za Slovensko. Tak som mu napísal ostré výhrady samozrejme diplomatickým spôsobom, aby nezasahoval do vnútorných záležitosti Slovenskej republiky. Na konferencii v Portugalsku sa potom pokúšal so mnou ako podpredsedom vlády  stretnúť no trikrát som ho odmietol. Nakoniec ma odchytil pri odchode na letisko a ospravedlňoval sa mi, že bol ovplyvnený a nevedel aká bola situácia naozaj, ale že teraz už sám vidí, že JUDr. Hamran, ktorého som vymenoval na miesto Paludu, urobil za mesiac viac práce ako Paluda za celé pôsobenie.

Takto sa dôstojne reprezentuje Slovenská republika a nie len poklonkovať sa a nechať si kydať na hlavu. Každý reprezentant štátu, musí vedieť, že nereprezentuje svoju osobu, ale Slovenskú republiku a keď ju niekto okydáva, tak je povinný sa ohradiť.

To je presne to, čo o mne písal bývalý ochrankár Sklenka  Kočnerovi v threeme, že Harabin len „robil hanbu“ v zahraničí. Lebo kým sprevádzal Hrušovského, tak sa klaňali pred každým úradníkom a zrazu bol šokovaný, že sa niekto správa ako predstaviteľ suverénneho štátu. Sklenka bol tiež prítomný, keď EÚ chcela presadzovať do smernice odposluchy telefónov bez súhlasu súdu. Ja som, samozrejme, „nedôstojne“ reprezentoval Slovenskú republiku, lebo som rozhodným a nekompromisným spôsobom to odmietol.

Žiaľ, takto to neprebiehalo pri vyjednávaniach s Európskou úniou. Všetci vieme že keby tam Fígeľ miesto klaňania sa zastupoval Slovenskú republiku, tak by nemohol vyjednať najhoršie podmienky pre poľnohospodárov spomedzi všetkých vtedy príjmaných krajín. Rovnako ani Pellegrini nemôže dobehnúť z Bruselu a oznamovať , že si splnil domácu úlohu. V nadchádzajúcom období na nás Brusel chystá ďalšie smernice a odporúčania, ktoré síce nie sú nadradené našej ústave, ale poklonkujúci sa politici ich príjmu aj tak, či ide o podiely biozložky v benzíne, či o smernicu o zbraniach a strelive. No hlavne bude treba čeliť ďalším pokusom s Istanbulským dohovorom a migračnými kvótami.

Strana Vlasť sa nebude poklonkovať pred úradníkmi z Bruselu, resp. Štrasburgu, ale bude vždy reprezentovať záujmy Slovenskej republiky.